Souboj Titánů - eliminaca Plzeň 2010
SOUBOJ TITÁNŮ
vstoupil letos již do sedmého roku svého působení první kvalifikací, která se konala 24. dubna tradičně v plzeňské sportovní hale TJ Lokomotiva.
Startovní listina se zvučnými jmény jen hemžila, a tak jsme mohli očekávat kvalitní turnaj, jak se na Souboj Titánů sluší a patří. Z tohoto turnaje se již stal věhlasný sportovní podnik nejen v České republice ale i v zahraničí, což musí organizátory z občanského sdružení Gala Fight v čele s Markem Kaiglem velmi těšit. A když k tomu přidáme mezinárodní promotérské kontakty Petra Otticha je kvalitní sportovní zážitek na světě.
Tahákem letošní první české kvalifikace byly i vložené zápasy, na kterých se představil dvojnásobný „titán" a mistr světa amatérů i profesionálů Jiří Bursa, mistr světa WKA Tolja Hunanyan a řada dalších, které doplňovali zvuční ruští soupeři včele s mistrem světa ISKA Batu Hasikovem.
Pojďme ale po pořádku.
Prvním duelem hlavního večerního programu byl zápas domácího borce Šimona Kutače a Tomáše Šajánka z Kamikadze Sokolov ve váze do 79,38 kg, 3x2 min., styl K-1. Sokolovský borec, svěřenec Mgr. Jiřího Žofčina, Františka Slámy a Mira Koněviče chtěl dokázat, že mu právem patří titul mistra ČR juniorů ve stylu shinkyokushinkai karate a do svého soupeře se pustil bez respektu. Postupem času však plzeňský borec Šimon Kutač přebíral zápas a v závěru , když došly Tomáši Šajánkovi fyzické síly, mohl se radovat z vítězství na body. Zápas však byl dobrým vstupem do turnaje, mladí borci se nešetřili a odvedli dobrý výkon.
Do druhého zápasu nastoupil sedmnáctiletý Jiří „George" Štádler, Narama Plzeň a proti němu Tomáš Tuček z Millenium Gym Klatovy. Váha 63,5 kg, 3x3 min., styl K-1. Jirka Štádler v zápase využíval své výškové převahy a zatímco Tomáš Tuček byl dle mého názoru tvrdší a snažil se správně chodit svému soupeři na tělo. V závěru oběma trochu došli fyzické síly, což mělo za důsledek, že často borci padali a zápas se tím trochu rozkouskoval. Ale kdo nic nedělá, nic nezkazí. Jirka ukázal, že pokud ještě zapracuje na fyzičce bude skoro hotovým borcem, techniku má dobrou, kombinačně je tak na výši, akorát mu chybí stabilita. Tomáš byl hodnotným soupeřem, snaha rozhodnout zápas před časovým limitem byla viditelná a techniky rukou byly lepší než u jeho soupeře. Ale kickbox a K-1 je i o kopech ( a hlavně o nich.), a proto bodoví rozhodčí dali zvítězit domácímu Jiřímu Štádlerovi.
Papírovou lahůdkou, která se následně potvrdila, měl být zápas ve váze +96 kg, 3x3 min, K-1 mezi bývalým výborným amatérským boxerem (3x mistr ČR, účast na olympijských hrách v Atlantě 1996) a současným profesionálem Petrem Horáčkem z KTSO Praha a Jakubem Menclem, vítězem Národního poháru v kickboxu 2010 ze Spartaku Muay Thai Žebrák. Od prvních vteřin se do sebe borci pustili s vervou, šestatřicetiletý (!!) Horáček s lepší technikou a Mencl absolutně bez respektu vůči slavnému soupeři. Bylo jasné, že šance, že někdo „spadne" je převeliká. Ještě před koncem prvního kola se zkušenému Petru Horáčkovi povedl direkt na hlavu soupeře a otřesenému Jakubu Menclovi se nepodařilo do osmi postavit stabilně na nohy. Správně tedy hlavní rozhodčí Jiří Apeltauer (bývalý mistr světa WKA a mistr ČR v thajském boxu) ukončil zápas. Netřeba si zahrávat, po knock - downu v této váhové kategorii by borec typu Horáčka svého soupeře „sežral". Jakub nemusí věšet hlavu, vždyť má na svém kontě ani ne dvacítku zápasů, oproti Petrovým 160 amatérským, 18 profesionálním v boxu a řadě v kickboxu a karate, se za sympatický výkon nemusí stydět. Petr se mi osobně velmi líbil, bylo vidět, že trénuje pravidelně a s trenérem Janem Vávrou odvedli dobrou přípravu.
Atmosféra ve sportovní hale začínala nabírat na grádech, když do dalšího duelu nastoupil David Řežábek z Hanuman Gym Praha proti domácí boxerské hvězdě Josefu „Pepe" Zahradníkovi z Narama Plzeň. Domácí borec pod vedením Jiřího Štádlera st. a za podpory extraligových hokejistů Plzně, „indiánů" Michala Dvořáka a Martina Heřmana si odbýval svoji premiéru v K-1. Josef Zahradník je dvojnásobný mistr ČR kadetů a juniorů v boxu, účastník mistrovství Evropy a na svém kontě má kolem 160 zápasů. Oba borci se do sebe pustili naplno od prvního kola, hnáni výborným plzeňským publikem a za hlasitého koučingu svých trenérů. V tomto oboru vyniká již léta pražský trenér a spoluzakladatel thajského boxu v ČR Petr Macháček, který profesorským způsobem vede své borce zápasem. Jeho rady se Davidu Řežábkovi vyplatily, když těsně zvítězil na body 2:0 a připsal si další vítězství své sportovní kariéry. Josef Zahradník mu však byl více jak zdatným soupeřem a kdyby se více kickboxu či K-1 věnoval, určitě bychom o něm mohli do budoucna slyšet i v tomto stylu. Potenciál na to má veliký.
A jsme u první eliminace Souboje Titánů mezi Filipem Sýkorou z KTSO Praha a Tomášem Kuželou z CHB Gym Karlovy Vary, kterého všichni známe ze zápasů MMA pod přezdívkou „Thor" a kterého jsme mohli vidět na konci března ve finále pyramidy Hell Cage proti André Reindersovi. Tomáš Kužela je spíše zápasník MMA se zkušenostmi z boje na zemi, Filip Sýkora je klasický kickboxer, který disponuje dobrou kombinační technikou a hlavně přehledem, což v zápase ukázal. Tomáš Kužela, svěřenec Bohuslava Chudáčka, mne osobně v zápase překvapil svoji korektností, kdy mu skutečně jako zkušenému zápasníkovi v kleci „neuletěl" ani jeden úder proti pravidlům K-1 a nebyl ani jednou rozhodčím napomínán. A to si myslím, že absolvoval také svůj první zápas v K-1. Filip si po celý zápas sbíral body ale jednoduché to neměl. Tomáš byl sice v kombinačních akcích pomalejší než soupeř , ale tvrdosti má na rozdávání. Hlavně nenechal na sobě znát, že ho něco bolí a fyzicky byl také na tom dobře. Bylo vidět, že se pravidelně připravuje nejen o Bohumila Chudáčka ale i u Jiřího Žáka v Chomutově, kde navštěvuje tréninky thajského boxu. Z postupu do finále v tradiční „titánovské" váze -84 kg se ale radoval Filip Sýkora, který zvítězil na body a čekal s napětím jak dopadne další eliminační duel mezi Ivo Zedníčkem a Janem Farou.
Ivo Zedníček z Muay Thai Brno a Jan Fara z Beer Gym Mladá Boleslav byli další dvojící, která se měla poprat o jedno místo ve finále proti Filipu Sýkorovi. Brněnského borce, vice-mistra ČR v K-1 pro rok 2009 připravuje trenérské duo Karel Kaiser a Alexander Bogun a je známý svým poctivým a odpovědným přístupem k tréninku a výbornou fyzickou kondicí, což jsem sám osobně poznal, když jsme vloni na mistrovství světa v rakouském Villachu spolu po soutěži chodili běhat. Jan Fara jako zkušený dvojnásobný mistra ČR CMTA v thajském boxu využívá při zápasech své výšky (195 cm) a odolnosti, v Mladé Boleslavi trénuje pod taktovkou Petra Hanzlíka. Borci do sebe naskočili bez respektu, Jan Fara vynikal přímými údery, Ivo Zedníček tvrdšími low-kicky. Přesto se mi zdál od druhého kola Ivo lepším z dvojice soupeřů, když začal být důraznější a svého soupeře často zahnal do úzkých svými přesnými údery na tělo. Závěr třetího kola byl již plně na straně Iva Zedníčka, což mu vyneslo vítězství a šanci se porvat o jedno místo ve finále Souboje Titánů na podzim letošního roku proti Filipu Sýkorovi z Prahy.
Vloženým „prestige fightem" byl další duel mezi bývalými kolegy z klatovského klubu CHB Gym Václavem Tomanem a Alexandrem „Ruso" Petrusem. Váha +96 kg, 3x3 min., K-1. Vystudovaný právník Václav Toman z klubu Millenium Gym Klatovy, několikanásobný mistr ČR a vítěz mezinárodních turnaje Czech Open, mistr světa WKA 2003 a ISKA 2008 přistoupil k zápasu odpovědně, což bylo ve vývoji zápasu znát. Ještě si Václava pamatujeme z výborného duelu proti dalšími českému reprezentantovi Josefu Křivkovi, právě ze Souboje Titánů v předchozích letech. Mladý ale zkušený Alexander Petrus, v barvách CHB Gym Karlovy Vary, 4x mistr ČR ve fullcontactu a vice-mistr Evropy ze skotského Dundee z roku 2004 chtěl odvést dobrý zápas a pokusit se svého bývalého oddílového parťáka porazit. Borci vynikali v zápase tvrdostí, snažili se o přesnost a příliš neplýtvat silami, protože to se v této váhové kategorii nevyplácí. Jedna nepozornost a jste na zemi. Václav Toman ukázal, že je zkušenějším z této dvojice, když využil hlavně v posledním kole většího fyzického vyčerpání svého soupeře a zvítězil TKO ve 3. kole.
Všemi očekávaný zápas mezi Jiřím Bursou se Schejbal´s Gym Lovosice, dvojnásobným vítězem Souboje Titánů z let 2005 a 2006 a ruským borcem Evgeny Berezinem měl dramatickou předehru, když hosté neporozuměli skutečnosti, že Jirka již léta zápasí je v kickboxu s low-kick a K-1 nepojede. Díky komunikačním dovednostem Mgr. Jiřího Žofčina a MUDr. Alexeje Ružejnikova (spolupořadatelé dalšího kvalifikačního klání Souboje Titánů v Karlových Varech) a vstřícnosti ruské strany se nakonec podařilo domluvit na zápasu dle pravidel kickbox - low kick. Evgeny Berezin je vítězem prestižního turnaje Champion Muay Thai Stadium 2009 z Moskvy a je to spíše thajský boxer, zápasící za Muay Thai Academy Moskva pod trenérským vedením Olega Kuprianova. Jirku přestavovat nemusíme, jeho kvality jsou dostatečně známi a jeho výčet úspěchů je dlouhosáhlý. Jen pro pořádek připomenu, že na svém kontě má kolem stovky zápasů v kickboxu, šedesát v klasickém boxu a v profesionálním kickboxu to byl jeho 18 zápas kariéry. Svěřenec trenérů Miloslava Schejbala a Víta Masopusta šel za svým cílem od prvního gongu. Jednoznačné to však vůbec nebylo, Evgeny Berezin si ukázal jako tvrdý soupeř a zápas byl v začátku dosti vyrovnaný. Postupem času se však Jirka ukázal nad rusovi síly, což vedlo k ukončení zápasu před časovým limitem a vítězem se stal Jiří „kladivo" Bursa.
V devátém duelu galavečera se představil bývalý amatérský mistr světa WPKA a mistr profesionální mistr Evropy ISKA z roku 2007 Lukáš „vlk" Wolf z Arena Team X Brno proti profesionálnímu mistru Ruska Alexeji Kunchenkovi z klubu X-kick Nižněvartovsk. Souboj byl vypsán ve váze -84 kg, 3x3 a byl od prvopočátku velmi vyrovnaný, dle rčení „každý chvilku tahá pilku". Oba borci se ukázali zkušenými harcovníky, vždyť Lukáš, svěřenec trenéra Mgr. Miloše Šnédara, má na svém kontě více jak stovku zápasů v různých stylech a vedle mistra ČR v kickboxu je i mistrem ČR ve stylu sanda (čínský box) a dvojnásobným mistrem ČR v jiu-jitsu a ruský mistr Alexej Kunchenko vedle řady zápasů má v profi listu zápis 36 zápasů, z toho 30 vyhraných. Po plánovaných třech kolech nebyl zápas rozhodnut, a proto bylo nařízeno dle pravidel další rozhodující kolo. Rozhodčí se následně přiklonili k těsné výhře na stranu Lukáše Wolfa, učitele angličtiny a tělesné výchovy, absolventa fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.
Desátým zápasem bylo finále eliminace Souboje Titánů mezi Filipem Sýkorou a Ivem Zedníčkem. Nebylo to nic jednoduchého, oba borci již prošli každý jedním zápasem a dát se dohromady za cca hodinu nebyl žádný med. Šlo ale o hodně, dostat se do hlavní soutěže, finále Souboje Titánů. To by každému z borců určitě vylepšilo zápasový profil, vždyť jen dostat se do finálové osmičky se velmi cení. Filip a Ivo cítili svoji příležitost, tak do toho dali vše, co v nich zbylo z předchozích bojů. Filip byl v průběhu zápasu silovější, jeho údery a kopy měly větší razanci, Ivo působil v některých částech zápasu trochu svázaně, chyběla mu rychlost a někdy i nápaditost, když se dostal na tělo soupeře. Filip se navíc dobře kryl a výborně kontroval, což mu vyneslo kýžené vítězství TKO a po zásluze se podívá do velkého finále Souboje Titánů, kde určitě nebude bez šance na další postup. Oproti minulým létům se velmi zlepšil, zesílel a technicky vyspěl. Ivo patří mezi špičku v České republice a určitě má před sebou řadu dobrých fightů, je vidět, že zápasit ho baví a je to tréninkový „morál" a nadšenec.
Zlatým hřebem nakonec byl zápas Tolji Hunanyana z pražského Hanuman Gymu, mistra světa WKA ve stylu K-1 a profesionálního mistra ČR proti ruskému top thaiboxerovi Batu Hasikovi, dvojnásobnému mistru světa ISKA a WAKO-PRO. Rus, zástupce sportovního klubu Kitek je velmi známým sportovcem v Kalmické oblasti ruské federace, kde je poslancem i republikové dumy. Často trénuje i mimo svou vlast a to i v Holandsku v proslaveném Mejiro Gymu, který vede André Mannaart. Zde se Batu připravuje na květnovou obhajobu svého světového titulu v moskevské aréně. Oba borci jsou stejné zápasnické typy, Tolja byl o trochu vyšší a v průběhu zápasu oba vynikali taktikou a častou změnou tempa zápasu. Tolja navíc dobře střídal pásma soupeřova těla a bylo vidět, že do zápasu nastoupil více uvolněný než jeho soupeř, který byl možná více psychicky svázán, což mu bylo trochu ke škodě. Diváci v aréně si zápas museli užít, rychlé technické výměny a pohyb po celém ringu v tempu musel každý ocenit. Tolja podle mého názoru lépe mířil a na rusovi vidět, že asi příliš nečekal takto zdatného soupeře, což ho vyvedlo z míry. Bodoví rozhodčí nakonec jasně 3:0 na body přiřkli vítězství Toljovi Hunanyanovi.
Celý sportovní podnik se nesl ve výborném organizačním i sportovním duchu, plzeňské publikum je výborné, pro mne je zde radost moderovat a skutečně si to rád užiji. Atmosféra fightů i zázemí je skvělá a organizátoři každoročně vylepšují image celé akce. To, že jdou správnou cestou ukazuje i řada obchodních i reklamních partnerů, kteří se prostřednictvím tohoto kontaktního sportu zviditelňují. Za všechny připomenu společnost Harley-Davidson Plzeň, DIC a.s., Paradice Casino Admiral, WFCA Czech Republic, ČSFu a řadu dalších. Spojení se Soubojem Titánů totiž zajišťuje prestiž a uznání, o tom nelze ani v nejmenším diskutovat.
JUDr. Michal Frabša